FEI Företagsekonomiska Institutet bild

FEI Företagsekonomiska Institutet

När du studerar på FEI kan du välja att komma till FEI:s lokaler eller koppla upp dig från egen dator eller annan enhet. Vi kallar vår modell för FEIFLEX för att betona den flexibilitet som våra kunder får. Detta är en modern, smart och attraktiv hybridlösning för både arbetsgivare och privatpersoner. Just flexibiliteten men även tidsvinster och lägre resekostnader uppskattas enormt av våra kunder.

Våra YH-utbildningar utformas av efterfrågan på arbetsmarknaden och i samarbete med företag, allt för att din utbildning ska ge dig precis allt du behöver i din kommande karriär. Vi har många utbildningar inom flera olika branscher och samtliga genomförs via FEIFLEX. 

Vi har ett mycket gott rykte inom näringslivet och internationella nätverk ger dig en stor fördel hela vägen från studier till arbete.

Energiingenjör

FEI Företagsekonomiska Institutet

Som energiingenjör öppnar sig många möjligheter i en expansiv framtidsbransch! Du arbetar med att hitta nya, och utveckla befintliga, energieffektiva lösningar för ett hållbart samhälle.

Behovet av energiingenjörer är stort i hela Sverige, och som allra störst i norra delen av landet. Vi är därmed mycket glada över att kunna erbjuda utbildningen i samarbete med lärcenter i fler olika kommuner

Som energiingenjör har du möjlighet att arbeta med att övervaka och optimera energiförbrukningen i fastigheter, utveckla hållbara energistrategier och skapa ett hälsosamt inomhusklimat, både i kontor och bostäder. Du kan också vara involverad i byggprojekt för att säkerställa att energikraven uppfylls vid uppförande av nya fastigheter, samt ge expertstöd vid ombyggnationer och energieffektivisering. Energibranschen är i stark tillväxt, vilket ger dig goda möjligheter att påverka och forma din framtida karriär.

Dina studier på FEI
Utbildningen sker på heltid under två år med lektioner cirka två dagar per vecka. I studierna ingår även LIA-praktik, som ger dig möjligheten att tillämpa dina kunskaper på en arbetsplats.

Utbildningen genomförs med hybridformatet FEIFLEX, vilket innebär att du kan studera på plats eller online var du än är.
Alla YH-utbildningar genomförs med hybridkonceptet FEIFLEX som möjliggör att du kan delta på plats och på distans. Med vår ledande FEIFLEX-teknik får du den bästa studieupplevelsen – oavsett om du deltar i våra specialutrustade lokaler på attraktiva adresser eller online i realtid.

Lärande i arbete – LIA
Utbildningen består till 26 veckor av LIA-praktik, Lärande i arbete. LIA är en framgångsfaktor som ger dig tillfälle att tillämpa dina kunskaper och lära dig yrket på en arbetsplats. FEI:s goda rykte inom näringslivet och internationella nätverk ger dig en stor fördel när du ansöker om LIA.

Behörighet
För denna YH-utbildning krävs grundläggande behörighet för yrkeshögskolan. Det innebär avslutad gymnasieexamen eller motsvarande, samt goda kunskaper i svenska samt särskilda behörigheter för denna utbildning: Energiteknik 1, eller Fysik 1 och Matematik 2.

Utbildningsstart
Påbörjad (Höstterminen 2025)
Höstterminen 2026
Höstterminen 2027
Utbildningsslut
Vårterminen 2027
Vårterminen 2028
Vårterminen 2029
Studietakt
100%
YH poäng
400 YH-poäng (ca. 2.0 år)
Ansökan är stängd
Kontakta skolan vid intresse
Branscher
Teknik & tillverkning
Studieort
DISTANS (Stockholms kommun)

Food & Beverage Manager

FEI Företagsekonomiska Institutet

Bedrivs även i Göteborg och Västervik samt på Distans

Utbildningen Food & Beverage Manager är för dig som vill arbeta på ledande befattningar inom hotell- och restaurangnäringen.

Utbildningen ger dig kompetens för att kunna driva och utveckla en restaurang samt leda personalgrupper på ett inspirerande och professionellt sätt. Du utvecklar ett helhetsperspektiv för att skapa goda förutsättningar för alla intressenter i verksamheten.

Som Food & Beverage Manager har du en ledande befattning inom hotell- och restaurangbranschen, ofta med ansvar för såväl lönsamhet och drift som personal och kvalitetssäkring.

Efter utbildningen kan du exempelvis arbeta som Food & Beverage Manager, kökschef, driftschef eller restaurangchef.

Dina studier på FEI
Utbildningen sker på heltid under 1,5 år med lektioner cirka två dagar per vecka. I studierna ingår även LIA-praktik, som ger dig möjligheten att tillämpa dina kunskaper på en arbetsplats.

Alla YH-utbildningar genomförs med hybridkonceptet FEIFLEX som möjliggör att du kan delta på plats och på distans. Med vår ledande FEIFLEX-teknik får du den bästa studieupplevelsen – oavsett om du deltar i våra specialutrustade lokaler på attraktiva adresser eller online i realtid.

Lärande i arbete – LIA
Utbildningen består till 16 veckor av LIA-praktik, Lärande i arbete. LIA är en framgångsfaktor som ger dig tillfälle att tillämpa dina kunskaper och lära dig yrket på en arbetsplats. FEI:s goda rykte inom näringslivet och internationella nätverk ger dig en stor fördel när du ansöker om LIA.

Utbildningsstart
Påbörjad (Höstterminen 2025)
Höstterminen 2026
Höstterminen 2027
Utbildningsslut
Höstterminen 2026
Höstterminen 2027
Höstterminen 2028
Studietakt
100%
YH poäng
300 YH-poäng (ca. 1.5 år)
Ansökan är stängd
Kontakta skolan vid intresse
Branscher
Hotell, restaurang, turism
Ekonomi, admin, sälj

Försäkringsrådgivare / Skadereglerare / Riskbedömare Distans

FEI Företagsekonomiska Institutet

YH-utbildning till Försäkringsrådgivare / Skadereglerare / Riskbedömare – Bygg din Karriär inom Försäkring

Vår YH-utbildning till Försäkringsrådgivare, Skadereglerare och Riskbedömare är skräddarsydd för att möta behovet i försäkringsbranschen och ger dig de praktiska och teoretiska färdigheter som krävs för att arbeta brett inom sakförsäkring, livförsäkring och pension. Utbildningen inkluderar praktik på ledande försäkringsbolag, vilket ger dig värdefull erfarenhet och en stark grund för din framtida karriär.

Karriärmöjligheter inom Försäkringsbranschen – Rådgivare, Skadereglerare och Riskbedömare

Denna utbildning riktar sig till dig som vill ha en karriär inom försäkringsbranschen och satsa på yrkesroller som försäkringsrådgivare, skadereglerare, riskbedömare eller förmedlarassistent. Utbildningen ger dig de verktyg och den kunskap som behövs för att förstå och hantera försäkringsprodukter och kundbehov, samt arbeta med skadereglering och riskbedömning.

Certifiering och Samarbete med InsureSec

Efter avslutad utbildning får du möjlighet att ta InsureSecs licenstest för att bli en licensierad försäkringsförmedlare, vilket stärker din kompetens och gör dig ännu mer attraktiv på arbetsmarknaden. FEI samarbetar med InsureSec för att säkerställa att utbildningen ger dig den nödvändiga kunskapen för att arbeta som kunnig och certifierad försäkringsförmedlare.

Arbetslivsrelaterad Utbildning i Samarbete med Branschen

Utbildningen anordnas i nära samarbete med arbetslivet och på uppdrag av Myndigheten för yrkeshögskolan. Tillsammans med våra samarbetspartners och ledningsgruppen säkerställer vi att utbildningen är anpassad efter de aktuella behoven på försäkringsmarknaden och håller högsta kvalitet, vilket ger dig de bästa förutsättningarna för en framgångsrik karriär inom försäkring.

Utbildningen kännetecknas av:

  • Marknadens mest omfattande utbildning
  • Integrerad praktik på ledande bolag i försäkringsbranschen
  • Uppfyller Finansinspektionens teoretiska krav för att kunna blir förmedlare

Kort om utbildningen
Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare är en Yrkeshögskoleutbildning (Yh) som anordnas i samverkan med försäkringsbranschen och på uppdrag av Myndigheten för yrkeshögskolan. Du studerar på heltid under 2 år och får en Kvalificerad Yrkeshögskoleexamen.

Utbildningen genomförs med FEIFLEX vilket betyder att du vid varje lektionstillfälle kan välja om du vill studera på plats i Stockholm eller delta live online på distans, med känslan av att du är på plats. Lektionerna spelas dessutom in så att du kan repetera i efterhand. 

Under Lärande i arbete (LIA), 24 veckor,  följer du arbetsplatsens arbetstider. Föreläsare och lärare som medverkar i utbildningen är personer med anknytning till yrkesområdet.

Behörighet
För denna YH-utbildning krävs grundläggande behörighet för yrkeshögskolan. Det innebär avslutad gymnasieexamen eller motsvarande, samt goda kunskaper i svenska.

Utbildningsstart
Påbörjad (Höstterminen 2025)
Höstterminen 2026
Höstterminen 2027
Utbildningsslut
Vårterminen 2027
Vårterminen 2028
Vårterminen 2029
Studietakt
100%
YH poäng
400 YH-poäng (ca. 2.0 år)
Ansökan är stängd
Kontakta skolan vid intresse
Branscher
Ekonomi, admin, sälj

Kvalificerad inköpare

FEI Företagsekonomiska Institutet

Denna utbildning ger dig kunskap om hur du framgångsrikt arbetar med strategier för inköp av varor och tjänster utifrån omvärldens efterfrågan.

Som Kvalificerad Inköpare arbetar du med strategier för inköp och upphandling av varor och tjänster. Därmed har du en viktig roll i organisationen genom att bidra till att skapa goda affärer.

Under denna utbildning får du kunskap om inköps- och upphandlingsprocessens samtliga steg – för att bli en framgångsrik framtida inköpare. Du lär dig bland annat om förhandlingsteknik, Supply Chain, lagar som styr offentlig upphandling, affärskommunikation och projektledning.

Efter utbildingen kan du bland annat arbeta som kvalificerad Inköpare, anbudsförhandlare, inköpare, logistiker, upphandlare och projektledare inom inköpsområdet.

Lärande i arbete – LIA
Utbildningen består till 22 veckor av LIA-praktik, Lärande i arbete. LIA är en framgångsfaktor som ger dig tillfälle att tillämpa dina kunskaper och lära dig yrket på en arbetsplats. FEI:s goda rykte inom näringslivet och internationella nätverk ger dig en stor fördel när du ansöker om LIA.

Dina studier på FEI
Utbildningen sker på heltid under två år med lektioner cirka två dagar per vecka. I studierna ingår även LIA-praktik, som ger dig möjligheten att tillämpa dina kunskaper på en arbetsplats.

Alla YH-utbildningar genomförs med hybridkonceptet FEIFLEX som möjliggör att du kan delta på plats och på distans. Med vår ledande FEIFLEX-teknik får du den bästa studieupplevelsen – oavsett om du deltar i våra specialutrustade lokaler på attraktiva adresser eller online i realtid.

Behörighet
För denna YH-utbildning krävs grundläggande behörighet för yrkeshögskolan. Det innebär avslutad gymnasieexamen eller motsvarande, samt goda kunskaper i svenska.

Utbildningsstart
Påbörjad (Höstterminen 2025)
Höstterminen 2026
Höstterminen 2027
Utbildningsslut
Vårterminen 2027
Vårterminen 2028
Vårterminen 2029
Studietakt
100%
YH poäng
400 YH-poäng (ca. 2.0 år)
Ansökan är stängd
Kontakta skolan vid intresse
Branscher
Ekonomi, admin, sälj

Projektinköpare / Entreprenadingenjör Bygg och Anläggning

FEI Företagsekonomiska Institutet

YH-utbildning till Projektinköpare/Entreprenadingenjör inom Bygg och Anläggning

Som projektinköpare eller entreprenadingenjör inom bygg och anläggning spelar du en nyckelroll i att säkerställa att byggprojekt genomförs effektivt och enligt gällande standarder. Under denna YH-utbildning lär du dig viktiga kompetenser inom inköp, kalkylering, budgetering och tolkning av konstruktionsritningar, samtidigt som du får en grundlig förståelse för de juridiska och avtalsrättsliga aspekterna av byggprocessen.

Bygg och Anläggning – Karriärmöjligheter inom Inköp och Entreprenad

YH-utbildningen till projektinköpare/entreprenadingenjör vänder sig till dig som vill arbeta inom bygg- och anläggningsbranschen och utveckla en karriär inom inköp och entreprenad.

Efter avslutad utbildning kan du arbeta i olika roller, till exempel som projektinköpare, entreprenadingenjör, kategoriinköpare, sortimentinköpare eller anbudsingenjör.

Praktiskt Inriktad Utbildning i Samarbete med Arbetslivet

Denna utbildning genomförs i nära samarbete med arbetslivet och på uppdrag av Myndigheten för yrkeshögskolan. Vi säkerställer att utbildningens innehåll är anpassat efter de aktuella behoven på bygg- och anläggningsmarknaden och håller högsta möjliga kvalitet. Tillsammans med våra samarbetspartners och ledningsgrupp skapar vi en utbildning som ger dig rätt verktyg för att lyckas i din karriär som inköpare eller entreprenadingenjör.

Dina studier på FEI

Utbildningen sker på heltid under två år med lektioner cirka två dagar per vecka. I studierna ingår även LIA-praktik, som ger dig möjligheten att tillämpa dina kunskaper på en arbetsplats.

Alla YH-utbildningar genomförs med hybridkonceptet FEIFLEX som möjliggör att du kan delta på plats och på distans. Med vår ledande FEIFLEX-teknik får du den bästa studieupplevelsen – oavsett om du deltar i våra specialutrustade lokaler på attraktiva adresser eller online i realtid.

Lärande i arbete – LIA

Utbildningen består till 26 veckor av LIA-praktik, Lärande i arbete. LIA är en framgångsfaktor som ger dig tillfälle att tillämpa dina kunskaper och lära dig yrket på en arbetsplats. FEI:s goda rykte inom näringslivet och internationella nätverk ger dig en stor fördel när du ansöker om LIA.

Behörighet

För denna YH-utbildning krävs grundläggande behörighet för yrkeshögskolan. Det innebär avslutad gymnasieexamen eller motsvarande, samt goda kunskaper i svenska.

Utbildningsstart
Påbörjad (Höstterminen 2025)
Höstterminen 2026
Höstterminen 2027
Utbildningsslut
Vårterminen 2027
Vårterminen 2028
Vårterminen 2029
Studietakt
100%
YH poäng
400 YH-poäng (ca. 2.0 år)
Ansökan är stängd
Kontakta skolan vid intresse
Branscher
Bygg & fastighet
Ekonomi, admin, sälj
Studieort
DISTANS (Stockholms kommun)