Automations- och Robotingenjör med Industri 4.0

Robotar och automatisering är inte längre framtiden utan har mer eller mindre blivit en del av vardagen inom många branscher. Framförallt inom industrin där allt fler fabriker och produktionsled blir självorganiserade.

Industri 4.0 syftar till en fjärde industriell revolution där Internet Of Things (IOT) möjliggör en ny form av informationsflöde inom produktionen. Som automations- och robotingenjör arbetar du med utveckling, installation, programmering, underhåll och reparation av automatiskt styrda anläggningar och industrirobotar.

Yrket passar dig som har ett intresse för tekniska system, är bra på logiskt länkande, problemlösning och kan arbeta i team.

Branschen har redan svårt att rekrytera personal med rätt kompetens och de strukturomvandlingar som nu sker inom digitalisering, automatisering och robotisering driver på efterfrågan av aktuell kompetens.

Studieform
Hybrid, Klassrum

Händelser

mars 2026

tisdag
10
mars

YH-mässan i Stockholm

Kl. 11:00-18:00

    Vi finns på plats mellan kl. 11:00-18:00. Fri entré. Downtown Camper by Scandic

    torsdag
    19
    mars

    YH-mässan i Göteborg

    Kl. 11:00-18:00

      Vi finns på plats mellan kl.11:00-18:00, Fri entré. Elite Park Avenue Hotel